Ah Şu Wattpad'de Olmasa...

08:28


Her yerde düşünce özgürlüğü, yazma özgürlüğü diye basbas bağıran insanlar iş Wattpad ve Wattpad'den çıkan kitaplar olunca bir anda huy değiştiriyorlar. Hani herkes istediğini yazmakta özgürdü? Bir de hani diyorsunuz ya böyle şeyler yasaklanmalı diye, siz daha iki gün önce bizim elimizden sırf cinsel sahneler için Grinin Elli Tonu'nu kapmıyor muydunuz? Hani biz onu sadece her zaman okuduğumuz aşk kitaplarından biri gibi okurken... Filme hepimizden önce koşa koşa gitmişsinizdir de. Aa, yok siz para vermezsiniz öyle şeylere. Evde izlemişsinizdir.

Dur dur bir de şey var, bu yaygarayı sırf yazarlar Türk olduğu için çıkardığınız meselesi. Yazar yabancı olsa "Ne kadar da çağdaş, modern! Bir batı olamadık!" diye çıkardınız bu seferde.

Tabii ki tecavüz hikayelerinden bahsetmiyorum. Onların yazılması bence de sakıncalı ama Allah aşkına romantik komedi aşk hikayeleriyle derdiniz ne?
"Yüksek edebiyat" olmaması mı?

Hadi size biraz edebiyat dersi... Şu anda içinde bulunduğumuz döneme çoğu edebiyatçı "post-postmodernizm" diyor.
Postmodernizme göre edebiyatta, sanatta ayrımlar yoktur. Yani sizin o yüksek edebiyat, edebi değeri olmayan kitap diye ayırdığınız eleştirileriniz var ya, onlar 20.yüzyılın başlarında kaldı. Biraz yenilikçi olun. Aa ama bakın Batı ne kadar ileride! Hadi koşun azıcık!
Bir kere postmodernizm bir konservenin bile sanat olarak değerlendirildiği bir çağken, siz neye dayanarak edebiyatı sınıflandırıyorsunuz? Bu herkesin sanatçı, yazar, her şeyin sanat olabileceği bir çağken, bu neyin kafası?

Haa çocuklara okutmayalım diyorsunuz ya, o zaman çocukları şu anki dizilerden niye uzak tutamıyorsunuz? Çizgi filmler bile zararlı! Gel gelelim çoğu yazar o kitapları 13 14 yaş için yazmıyor. Senin çocuğuna zorla okutmuyor ya o kitapları yazar ve yayıncı. Onun sorumluluğu da mı bizde?

Madem kitap sana edebi açıdan bir şey katmalı, hadi gel senle oturup iki edebiyat eleştirisi yapalım, ne dersin? Bakalım ne katmış sana, Instagram'da güzel bir fotoğraf dışında...

Yani sorun Wattpad değil dostlar. Sorun zihniyet. Sorun insanların hep sorun yaratma çabası
Çözüm yasaklarda da değil. Çözüm eğitim. Madem beğenmediğin bir şey var o kitapta, bırak çocuk okusun o kitabı. Anne baba, abla, abisin sen. Sonra al karşına anlat neyin doğru neyin yanlış olduğunu. Hepimiz büyüklerimizin doğrularıyla büyümedik mi zaten?
Bir de benim yolumu dene. Belki sen de ben de huzura ereriz öyle.

Elif Yılmaz

You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook