GKK Blog Turları #34 || Savaşçı Varis 'Kitap Yorumu'

11:12
Kitabın Adı: Savaşçı Varis
Orijinal Adı: The Warrior Heir
Yazarı: Cinda Williams Chima
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Sayfa Sayısı: 415
*****
Arka Kapak
Gerçek dünya ile efsaneyi ayıran gizemli bir perdenin ardında, birbiriyle mücadele eden iki büyük hane... Büyüye ve onun gizli emanetine hükmetme savaşının ortasında kalan genç bir adam...

On altı yaşındaki Jack, Ohio'nun ufak bir kasabasında harika bir hayat sürmektedir. Onu lisedeki sınıf arkadaşlarından ayıran ise her gün almak zorunda olduğu ilaç ve göğsündeki büyük yara izidir. Jack bir gün ilacını almayı unuttuğunda aniden kendini hiç olmadığı kadar güçlü ve özgüvenli hisseder. Ancak gücüne hâkim olamayıp futbol seçmelerinde bir oyuncuyu öldürmesine ramak kalınca ürpertici gerçeği öğrenir: O aslında aramızda yaşayan büyülü insanların oluşturduğu gizli bir topluluğun, Weirlind'in üyesidir.
Bu topluluğun başında da birbiriyle rekabet halindeki Kızıl Gül ile Beyaz Gül Haneleri yer almaktadır ve güçlerinin kaynağı Oyun'dan gelmektedir. Savaşçıların ölümüne dövüştüğü bu turnuvada kazanan hane Weir'i yönetmektedir.

Ve Jack basit bir Weirlind üyesi olmadığını, aynı zamanda son savaşçılardan biri olduğunu, tam da iki hanenin turnuva için oyuncu aradığı bir zamanda öğrenecektir.

Tur sezonu açıldı :D Yine güzel mi güzel bir kitabın turuyla karşınızdayız :D
Bu seferki kitabımız Pegasus Yayınları'ndan 'Savaşçı Varis'

Öyle uzun zamandır bu türde bir kitap okumuyordum ki ilaç gibi geldiğini itiraf etmem gerekiyor. Kitap İngiltere tarihinin en önemli olaylarından biriyle bağlantılı. Aslında, sanırım esinlenmiş demek daha doğru olur çünkü o olayı anlatmıyor. Sadece o olayı bir çeşit referans olarak kullanıyor bana kalırsa.

Bahsettiğim olay, orta çağın en önemli savaşlarından biri olan ve Güller Savaşı. Lancaster ve York hanedanlığı arasında geçen savaş, benim en sevdiğim tarihi olaylardan biridir. Eğer konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz bence The White Queen adlı diziye şöyle bir göz atabilirsiniz :D

Neyse, konumuza dönelim. Kitap, küçük bir ön bilgiyle başlıyor. Tarihi bir bilgi diyebiliriz aslında. Kitapta okuyacağımız olaylara neyin sebep olduğuyla ilgili tarihsel bilgiler... Bu bilgiler ana karakterimize ait bir kitapta yer alıyor. Yani Jack'e... Her şey kalp hastası olan Jack'in bir gün ilacını almayı unutmasıyla başlıyor. Jack hayatı o gün, daha o çocukken gerçekleşen bir... Karışıklıktan dolayı diyelim, değişiyor. 

Bu kitapta, aynı Güller Savaşı'nda olduğu gibi iki hane görüyoruz. Beyaz güller ve kızıl güller. İki hane de çok fazla savaşçı kaybetmiş ve Jack'in kim olduğunu anladıkları o günden sonra, daha önce sıradan bir hayatı olan, ilaçlara bağımlı olan bir çocuk, bir anda iki hanenin de istediği yegane şey haline geliyor; çünkü her iki tarafında onun gibi bir savaşçıya ihtiyacı var.

Yani düşünsenize, bir gün önce hayatınız normaldi. İlaçlarınızı alıyor, okula gidiyor ve... Yaşıyordunuz işte; fakat sonra, daha önce, takıntılı anneniz yüzünden, hiç yapmadığınız halde ilacınızı almayı unutuyorsunuz. Sadece tek bir sefer ve adeta sıradan dünyanızdan çıkıp, bambaşka bir dünyaya adım atıyorsunuz... Jack bu yolculukta yalnız kalmıyor elbette. Ona destek olanlar var; ama ben spoiler vermemek adına bu konulara girmeyecek hatta kitabın konusundan bahsetmeye burada son vereceğim :D


Kitapta okuduğumuz epik-fantastik dünya kesinlikle ustalıkla yazılmış ve aynı ustalıkla betimlennişti. Distopyalar olan dünya üzerinden yazılır genelde; ancak bu tarz kitaplarda olmayan  ve asla var olmayacak bir dünya yazarsınız ve bu kesinlikle hayal gücünün en saf halidir. En azından ben böyle düşünüyorum... Tüm karakterler, olaylar ve mekanlar ince ince işlenmişti. Sanki bir resme bakıyor gibiydim. Kitap benim için sadece çok önemli resim-heykel müzelerinde görebileceğiniz o sanat eserlerinden biri gibiydi. Ayrıntılarından zevk aldığım,  betimlemelerine aşık olduğum kitaplardandı.

Ve çeviri... Benim her zaman bahsettiğim bir konudur çeviri ve bu kitabın çevirisi beni oldukça tatmin etti. Pegasus yine bizler için harika bir kitap hazırlamış. Burada size gözlerimden kalpler çıkarak gülüyorum adeta :D

Bence mutlaka okumanız gereken bir kitap Savaşçı Varis. Gidin alın okuyun yani... :P
You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook