Gezgin Kitap Kardeşliği ile Blog Turları #28 'Kızıl Ateş' | Osiris'in Gizemi

12:54Efenim Merhaba... Yorumdan önce sizlere şöyle bir kuble kültürel bilgi vermek istedim. Ne vereyim ne vereyim diye düşünürken gece gece Osiris iyi gider diye düşündüm :P

Kendisi bir Mısır Tanrısı olmakla beraber, hep kollarını çapraz yapmış, ellerinde çubuklar tutan, mumya benzeri arkadaştır.

Vikipedi onun için şu sözleri söylemiş "Geb ve Nut'un oğlu yeraltı dünyasının hakimi, ölümsüz yaşam için diriliş tanrısı, kardeşi Set'in tam zıddı olarak iyilik tanrısı, kural koyucu, koruyucu; ölülerin yargıcı... Osiris, Nut ve Geb’in ilk çocuğuydu. SetNephthys ve İsis’in kardeşiydi, aynı zamanda İsis’in kocasıydı. Horusİsis'ten oğluydu."

Şimdi bunların ailede işler Olimposgillerde olduğundan daha karışık. Bir kere orada arada kuzenler, uzaktan akrablar filan da var. Bunlar sülalecek kardeş mübarek :D Hiçbiri de birbirini günahları kadar svemiyor belli ki. Nephthys, İsis'in kuyusunu kazıyor, Seth, Osiris'in.

Şimdi diyeceksiniz ki sen niye bize bunları anlatıyorsun? Şimdi, kitabımızda tüm olayları başlatan bir serumumuz var. Adı Osiris Serumu. İçene büyü güçleri veriyor ve serumun mucitleri bu buluşun çok kötü bir şey olduğunu anladığında iş işten geçmiş oluyor.

Ben de düşündüm taşındım, dedim bu Osiris Serumu ismi nereden gelmiş bir araştırayım.
Osiris en başta ataerkil dünyanın yöneticisydi; ancak kardeşi Seth, onun Ra'dan sonra kral olmasını kendine yediremedi ve onu öldürüp Nil Nehri'ne attı. Sonra İsis yani Osiris'in karısı, onu buldu ve büyüleri sayesinde hayata geri döndürdü. Yani çok güçlü bir büyü yaparak, Osiris'e tanrısal bir güç vermiş oldu... Sonra Seth, Osiris'i bir daha öldürdü. Bu sefer Nil'e atmadan önce bir de üzerine küçük parçalara ayırdı. İsis yılmadı. Tek tek bütün parçaları toplayıp birleştirdi ve onu tekrar büyüyle hayata döndürdü. Osiris'in bir mumya olarak tasvir edilmesinin sebebi de tam olarak bu. Eh, o kadar parça nasıl bir arada tutunacak yoksa :P

Yani anlayacağınız, Osiris Serumu'nun adı, İsis'in yaptığı büyü sayesinde Osiris'in kazandığı büyük güçten geliyor. Bir anda Ölülerin Lordu oldu. Kitapta adı geçen Osiris Serumu da, içene oldukça önemli bir güç veriyor. Büyü gücü... Yazarı bu zekice fikrinden dolayı kutluyoruz.

Eveettt... Gezginler bir gizemi daha çözdü. Bu sefer sizi alıp taaa Mısır'a götürdük ve orada bir tur attırıp Osiris'in gizemini önünüze serdik. Umarım bu gecenin gizemini beğenmişsinizdir :D

Başka gizemlerde tekrar görüşmek dileğiyle... Esen kalın efenim :P

İyi geceler :D


You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook