Gezgin Kitap Kardeşliği ile Blog Turları #27 'Amnezi' || Kitap Yorumu + Çekiliş

10:27


Kitabın Adı: Amnezi
Seri Sıralaması: 1
Yazarın Adı: Jennifer Rush
Sayfa Sayısı: 320
Yayınevi: Pegasus YayınlarıHer Şeyi Unutmaya Zorladılar. Ama Asla Unutmayacaklar 
Kendine bile güvenemediğinde, kime inanabilirsin?

Anna'nın hayatı sırlarla kuşatılmıştır. Babası Şube'nin son projesi için, çiftlik evlerinin altındaki laboratuvarda, genetiği değiştirilmiş dört çocuğu gözlemleyip üzerlerinde çeşitli testler yapmaktadır. Ciddi mizaçlı Nick, neşeli Cas, zeki Trev… ve Anna'nın kalbini çalan Sam.

Şube, çocukları geri alma vaktinin geldiğine karar verince Sam bir kaçış planı yapar. Onunla gitmek ve güvenli hayatına devam etmek arasında kalan Anna'yı babası kaçmaya zorladığında Sam de genç kızı her ne olursa olsun Şube'den koruyacağına dair söz verir. Ancak bir sorun vardır: Sam ve diğerleri laboratuvardan önceki hayatlarına ve gerçek kimliklerine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. 
Hayatta kalmak için, Şube onları yakalayıp geçmişlerini tamamen ellerinden almadan önce tüm ipuçlarını bir araya getirmek zorundadırlar. Üstelik Anna kaçışları sırasında Sam'le birbirlerine tahmin ettiklerinden çok daha fazla bağlı olduklarını keşfedecektir...


Yepyeni bir turdan herkese merhaba :D Gezginlerin bu yaz okuduğu en iyi kitapla karşınızdayım. Bu nasıl bir kurgu, nasıl bir yaratıcılık, nasıl bir akıcılık... Kalem desen ayrı müthiş, karakterler desen bambaşka bir bomba... Jennifer sen nasıl bir şey yarattın? *GözleriKalpliGülenSuratEmojisi*Kitap, bir örgüt tarafından yönetilen bir deneyin merkezinde, denekler üzerinde çalışmalar yapan babasının gizli laboratuvarı keşfeden Anna adındaki kızın, her geceki rutinine uyup, artık en yakın arkadaşları haline gelen denekleri kontrol etmek için aşağıya inmesiyle başlıyor. Anna da artık bu deneyin bir parçası. Gündüzleri ev işleriyle ilgilenip, babasına yardımcı oluyor ve gece de gizlice laboratuvara giriyor. 

Denekler de uygulanan ilaç hafızalarında bazı sorunlara yol açtığı için geçmişlerini hatırlamıyorlar. Trev, Sam, Nick ve Cas sanki beş yıl önce yeni bir hayata başlamış gibi. Sürekli bir kafesin içinde yaşadıkları yeni bir hayat.

Sonra bir gün bu tutsaklık deneklerin canına tak ediyor ve olanlar oluyor. Beş kahramanımız için özgürlük,sonu gelmeyen bir kovalamaca ile başlıyor. Onlar kaçıyor, şube kovalıyor.


Bilim kurgu, aksiyon, aşk, ihtiras ne ararsanız bulabileceğiniz bir kitap Amnezi. Ancak yazar kitabın bilim kurgu ve aksiyon yönüne daha çok ilgi çekmek istemiş olacak ki aşk çok fazla ön planda değildi. Şık bir biçimce kurgunun içine serpiştirilmişti. Kitabın kurgusu karakterler arasındaki aşk üzerine değil, gizemini kitabın sonuna kadar kaybetmeyen deney üzerine kurulmuştu ve Jennifer Rush'ın aşkı olaya katıp kendi elleriyle çektiği çizgiyi geçmemesi çok ama çok hoşuma gitti.

Bilim kurgu ögelerini anlamak çoğu zaman zordur. Ancak bu kitapta tam da bizim anlayabileceğimiz kadar güzel bir şekilde basite indirilmişti. Her şeyi anladım. Tabii onuncu sınıftaki sayısal deneyimimden de yararlanmadım değil :P Off tamam, kardeşimin benle cahil dilci diye kafa bulmasını kompleks haline getirdim kabul :D Ama yani tm ye geçince feni, üniversiteye geçince de matematiği unutup sadece dile yoğunlaştıysam suç mu bu şimdi? Değil bence :D Ezmeyin beni :P Ben de çok güzel İngilizce konuşuyorum bir kere, hıh!


Karakterler... Deneklerin her birine ayrı ayrı bayıldım. Hepsinin ayrı bir karakter yapısı var ve yazar bu karakter yapılarını hiçbir ipucu vermeden anlatmış. Anna ise bambaşka bir konu. Aralarında çok tuhaf bir ilişki var. Sanki Sam, Nick, Cas ve Trev kümesteki tavuklar ve Anna da horoz. Sanki onlar ördek yavruları da Anna da anne ördek. Sanki Anna sürünün alfası, onlar da takipçileri...

Ve her biri kitabın sonuna kadar gizemlerini korumaya devam etti. Çözülecek sırlar hiç bitmedi kitapta. Her sayfada daha da çok heyecanlandım. Yazarın kesinlikle hiç ipucu vermemiş olması da heyecanıma heyecan, şokuma şok kattı. Yeni bulduğum tabir için bir alkışı hak ettim bence. Şokuma şok kattı...

Öyle güzeldi ki kitap dayanamayıp devam kitaplarını da okudum ve kısa zamanda onların da yorumlarını gireceğim inşallah. Bu ara blogu çok boşladım sanırım :D Birazcık kitap yorumlarına ağırlık verip sizleri okuduğum kitaplar hakkında aydınlatacağım :D

O zamana kadar gidin hemen Amnezi'yi alın ve tekrar tekrar okuyun. Çünkü bu kitap çokkkk güzel :DYou Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook