Tersyüz-Kitap Yorumu

07:42

Kitabın Adı : Tersyüz
Orijinal Adı: Making Faces
Yazarı: Amy Harmon
Sayfa Sayısı: 376
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Çevirmen: Arzu Altınanıt


Ambrose Young okulun en çekici çocuğu ve kasabanın yıldız güreşçisiydi. Uzun boylu ve yapılı bir vücudu, omuzlarına değen saçları ve yakıcı gözleriyle aşk romanlarının kapaklarını süsleyebilecek kadar yakışıklıydı. Fern Taylor bunun farkındaydı ve Ambrose Young’a âşıktı. Belki de bu kadar yakışıklı olduğu için Fern asla onunla birlikte olabileceğini düşünmemişti. Ta ki her şey tersyüz olana ve Ambrose'un eski yakışıklılığından eser kalmayana kadar… 

Tersyüz, beş genç adamın küçük bir kasabadan kalkıp savaşa gidişinin ve içlerinden sadece birinin geri dönüşünün hikâyesi... Hayatı, benliği, güzelliği kaybetmenin hikayesi... Bir kızın, yıkılmış bir çocuğa ve yaralı bir savaşçının, sıradan bir kıza olan aşkının hikâyesi... Kalp kırıklığının üstesinden gelen bir arkadaşlığın ve bilinen kalıpların dışına çıkan bir kahramanın hikayesi... Tersyüz, hepimizin içinde biraz iyiliğin biraz da kötülüğün olduğunu keşfettiğimiz modern çağın Güzel ve Çirkin’i... 


"Çok eziksin ama yine de sevdim seni Fern" diye not düşmüşüm Goodreads yorumuma... Bugün sizlerle 2015 boyunca okuduğum en iyi kitabın yorumunu paylaşacağım. (Henüz sadece 9 kitap okudum)

Tersyüz,kahramanları, hikayesi ve yaşattığı tüm o duygularla beni benden alan bir kitaptı. Emeği geçen herkese thank you very much!


Modern çağ güzel ve çirkin masalı bu. Ambrose, okulun yakışıklı ve popüler öğrencisi... 11 Eylül olaylarının etkisinde kalarak, arkadaşlarını da ikna edip orduya katılıyor ve hikayesi bu şekilde başlıyor.

Fern, Ambrose'a aşık. Çok yakışıklı filan olduğu için değil ki öyle; ama Ambrose onun en zayıf noktasına olabilecek en güzel şekilde dokunuyor. Fern'in kuzenin kas sistemiyle ilgili bir hastalığı var ve kasları gelişmek yerine günden güne daha da zayıflıyor. Bence Fern, Ambrose'un ona yaklaşımına aşık oldu. Bailey'e olan davranışları, ona kötü davranmaması ve büyük ihtimalle çok saçma bulduğu bir olayda ona yardımcı olması Fern'in onun kalbinin derinliklerini görmesine sebep oldu.

Ambrose, tüm güzelliğini kaybettiğini düşündüğü zamanlarda bile ki bence o haliyle bile çok yakışıklıdır; Fern onu sevmekten vazgeçmedi. Çünkü Fern onun yüzüne değil kalbine aşıktı. Ve Fern'in aşkı, Ambrose'u kendini hapsettiği karanlıktan kurtardı.

Bu kitabın konusu aşk değildi ama. Aşk veya dram olarak adlandıramayız bu kitabı. Bence bu kitabın konusu hayattı. Buram buram aşk kokmuyordu, sizi boğacak kadar dram yoktu. Farklı karakterlerin, farklı hikayelerini bir arada okuduğumuz 'hayatta bu da varmış' dediğimiz bir kitaptı. Neye üzülsem, neye sevinsem bilemedim. Duygularım birbirine karıştı resmen. 

En çok Jess'e üzüldüm ben ama... Ama nedenini söylemem :P Yine de okuduğum en romantik karakter olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ondan bir tane istiyorum. Kaderleri benzemesin....

Kitap Kokusu bu kitaba tam puan verdiğinde anlamıştım zaten güzel bir kitap olduğunu. 3 den yüksek puan verdiği ne görüldü ne duyuldu :P

Kitap tam bir efsaneydi. Şiddetle okumanızı öneriyorum.
You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook