Beni Bulun-Kitap Yorumu

10:16

   
Kitabın Adı : Beni Bulun
Gerçek Adı: Finding Me

Yazarı: Michelle Knight & Michelle Burford
Sayfa Sayısı: 288
Yayınevi: Martı Yayınları

Gerçek Bir Yaşam Öyküsü

1 EV, 3 KADIN, 11 YILLIK ESARET

BENİ BULUN 
ÇÜNKÜ BU SİZİN DE HİKÂYENİZ OLABİLİR

2002 yılında kaybolduğumda pek çok kişi bunu fark etmemişti bile. Yirmi bir yaşındaydım; adres sormak için bir markete uğrayan genç bir anne 
On bir sene boyunca kilit altında tutuldum, türlü işkencelere maruz kaldım. Bu, hayatımın halihazırda bildiğiniz kısmı olabilir fakat daha bilmediğiniz çok şey var.
Michelle Knight

Michelle Knight 2002 yılında, Ariel Castro isimli bir okul servisi şoförü tarafından kaçırıldı ve on yıldan uzun bir süre taciz, tecavüz ve işkenceye maruz kaldı. 2003 yılında Amanda Berry, 2004 yılında da Gina DeJesus tutsak olarak Michellee katıldı. 6 Mayıs 2013te bir fırsatını bulup tutsaklıktan kurtulmalarının ardından, bu olay dünyada büyük yankı uyandırdı. Şimdi ise binlerce kişinin merak ettiği konu şu: O evin içinde neler oldu ve üç kadın akıl almaz işkencelere dayanacak gücü nasıl buldu?

Michelle Knight, gözler önüne serdiği bu sarsıcı hikâyesiyle suskunlar için bir ses, her yıl kaybolan binlerce çocuk ve genç için güçlü bir sembol oluyor.

Televizyon programı yaptığım on iki yıl boyunca hiçbir şey beni Michelle Knight ve onun yaşama tutunma hikâyesi kadar etkilemedi.
Dr. Phil McGraw

   
Beni yerle bir eden, bir kitabın yorumu ile karşınızdayım. Kitabı düşünmek bile gözlerimin dolmasına sebep oluyor. Yorumu nasıl yazdığımı ben bile bilmiyorum.

Okuduklarıma inanamadım, kitap boyunca.

1 ev, 3 kadın ve 11 yıllık esaret...
Aslında 3 kadının öyküsü bu kitap. Ancak aralarından sadece Michelle bu hikayeyi anlatacak kadar cesurmuş. 

Belki de ayakta kalmayı en iyi bilen, aralarında o olduğu için.
Zor bir hayatı olmuş Michelle'in. Evim diyebileceği bir yeri hiç olmamış. Ailesi düzensizmiş. Dışlanmış, tacize uğramış, aldatılmış... Yine de bir şekilde ayakta kalmış. 

Her seferinde bir umut bulmuş ve ona tutunmuş. Hele ki Joey'nin gelişi ile (kim olduğunu bana söyletemezsiniz!) hayatı çok daha güzel olmuş. 

Ağlamaya, Joey'e olanlarla başladım. (Ne olduğunu da söylemem)

Hem Joey, hem de Michelle için o kadar üzüldüm ki, birilerini arayıp (kitabı okuyan birilerini) her şey yoluna girecek mi diye sormak istedim.

Ve bence Michelle'in o evde mahsur kaldığı gün ona kurtulmak için umut verdi. Yarım bıraktığı işi tamamlamak için hayatta kaldı.

Michelle, eve ilk giden oldu. Ariel Castor tarafından kaçırlan Michelle uzun süre boyunca türlü türlü işkenceye maruz kaldı ama yine de hayata tutundu.

Biz en ufak sorunda hayatımız bitti sanırken, o öleceğini sandığı anlarda bile hayata tutundu. İnsan gerçekten kendinden utanıyor. Bu kadar körü ne yaşamış olabiliriz ki?

Sonra sırayla Amanda ve Gina geliyor eve. Michelle kitabında sadece kendi çektiklerini değil, onların başlarına gelenlerden de bahsetmiş. Tabi ki ağırlık kendi hisleriyle alakalı.
Ben olsam, bu hikayeyi birileriyle paylaşmaya, tekrar tekrar anlatmaya cesaret edebilir miydim bilmiyorum. Gerçekten cesareti ve bu güçlü duruşu karşısında saygı duydum Michelle Knight'a. 
Ama hala buruk içim. Hala eksik... Umarım kaybettiklerini geri alır ve yarım bıraktığı işi bir gün tamamlayabilir.
You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook