100 Dünya Serisi #2 'Başkadeniz'e Dönüş'-Kitap Yorumu

10:10Kitabın Adı : Başkadeniz'e Dönüş
Orijinal Adı: 
L'envol de l'abîme

Serinin Adı: 100 Dünya
Serinin Orijinal Adı: La trilogie des Ab
îmes
Seri Sıralaması: #2
Türü: Bilim Kurgu
Sayfa Sayısı: 192

Yazarı: Danielle Martinigol
Yayınevi: ON8
"Hayalciliği bırak, Corian," diye söylenirdi babası. "Djauze evrenin çöplüklerinden biri. Ne umuyorsun ki? Bir Abis'in seni almaya gelmesini mi?" Babası yanılıyordu. Bir Abis, dünyalarına geleceğini duyurmuştu. Delikanlı on altı yıldır bu olayı bekliyordu. Bir an, gözlerini kapadı. Kendini, bu uzay devlerinden birini çıplak elle yönlendirirken hayal etti. İnci olmak! Abis pilotlarına verilen bu adı taşımak...

100Dünya Konfederasyonu artık yüzden fazla dünyaya ev sahipliği yaparken, koloniler arasında kaçak yerleşimcilik hızla yayılıyor. Yaşamın çetin şartlarda seyrettiği Djauze gezegeninden Corian Jon Scalia'nın en büyük hayali ise okyanus-gezegen Başkadeniz'in olağanüstü uzaygemileri Abisler'e pilotluk etmek. Ama onun küçük dünyasının bu dev hayali, sandığından çok daha büyük bir siyaset ve medya oyununa alet olmak üzere. 

Abisler'e pilotluk edecek "inci"lerin seçimini eğlence sektörüne malzeme eden medyanın karşısında, Başkadenizli Maguelonne Ailesi, kadim ve değerli yoldaşları Abisler için kaygılı. Ancak geçmiş, unutulmuşları ve bilinmedikleriyle gizem dalgalarını kabartıyor... Bilimkurgunun tutkulu kalemi Danielle Martinigol'ün ünlü üçlemesi "100Dünya"nın ikinci macerasında insan, hayatın kendisi için haritalanmış sınırlarının ötesine bakarken; bireylerin iktidar, rant ve hırsla mücadelesi durmaksızın sürüyor.
100 Dünya serisi devam ediyor!

ON8, gerçekten de favori yayınevlerim arasında. Her seferinde okumaktan çok zevk aldığım kitaplar çıkarıyorlar. 100 Dünya serisini okumak gerçekten çok keyifli ve ben 3.kitaba başlamak için sabırsızlanıyorum :)

İlk kitapta kahramanlarımız Sandiane ve Mel'di. Bu kitapta ana karakterimiz ise Corian. Ayrıca yeni karakterler olarak Sandiane ve Mel'in kızları Aëla ve Corian'ın arkadaşı Cem. Evet, Cem :D Ben de en başta şaşırdım.

Corian, Djauze denilen bir gezegende yaşıyor. Daha çok kaçakların yaşadığı, tehlikeli denizlerin bulunduğu bir gezegene. Hep inci olmak istemiş Corian. Bir Abis pilotu. Ölen annesi, Corian'a hamileyken bir Abis'e binmiş ve bu da Corian için biraz teşvik olmuş gibi.

Ancak onun yaşadığı gezegene ne bir Abis gelmiş ne bir Abis pilotu seçilmiş o gezegenden. 

Ancak şimdi gezegenine Sandiane Maguelonne'nin kullandığı M-j yani Mané-jeï adlı Abis gelecek.
Corian o Abis'in gelişini heyecanla bekliyor, çünkü bir inci pilotu olamasa da, Abis'i görmek istiyor.

Corian'ın gezegeninden bir inci seçilecek. Bir Bati onu seçerse ve ozmos gerçekleşirse elbette...

Cem'in babası Djauze'u  başkanı ya da belediye başkanı gibi bir şey :D Ve oğlunu seçimlere aday gösteriyor. Maksat sükse yapsın. Ancak Cem, aynı Sandiane gibi bir gazeteci olmak istiyor. Yani Cem ve Corian bir araya gelince ancak bir Sandiane ediyor :D

Cem seçmelere gizlice Corian'ı sokmaya karar veriyor ve Corian'ın bir Abis pilotu olma yolunda ki macerası başlıyor....

Kitabın devamını anlatmayacağım çünkü meraklanın istiyorum. Gerçekten harika bir kitap. Abisler benim çok ilgimi çektiler açıkçası. Yazara Abis fikrini bulduğu için hayra kaldım.

Bence serinin kitapları inanmakla ilgili. Çünkü ilk kitapta da gördük ki gerçekten inanırsak bir şeye, olur. Gerçekten istersek ve mücadele edersek, olur.

Bu kitapta onunla alakalıydı. Abislerin macerasını okumaya devam etmek için sabırsızlanıyorum.
On8 yayınlarına bu güzel kitap için tekrar teşekkürler :)You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook