İlişkiler-Kitap Yorumu

00:38


Kitabın Adı : İlişkiler
Orijinal Adı: Attachments

Yazarı: Rainbow Rowell
Sayfa Sayısı: 428
Yayınevi: Olimpos Yayınları

Goodreads | D&R
Beth Fremont ve Jennifer Scribner-Snyder ofis içi e-posta yazışmalarının denetlendiğini biliyorlar. 

Elbette biliyorlar! Çünkü onlar, "Şirket kaynaklarını kötüye kullanmayacağım, vs., vs." formlarını imzalamışlardı. Gazetede çalışan diğer herkes de şirketin e-posta politikasından haberdardı... Ama nedense kendilerini buna uymaya ciddi ciddi teşvik edemiyorlardı. Jennifer, Beth'e aile olmak hakkında eşine söyleyemediği her şeyi söylerken, Beth de Jennifer'a her şeyini anlatırdı, nokta! Özellikle sonuçta kahkahalara boğulmak varsa...

Lincoln O'Neill Beth ve Jennifer'ın e-postalarını okumaya bir son vermesi gerektiğini biliyor.

Sadece onlara birer uyarı mesajı göndermesi gerek. Aslında bunu onları ilk kez birbirlerine şirket politikasına aykırı e-postalar gönderirken yakaladığında yapmalıydı. Ama her ikisi de çok şirindi... Onlar çok akıllı, komik ve ilginçlerdi. En önemlisi de Lincoln onları sevmişti. Özellikle Beth'i.

İlişkiler Milenyum biterken yirmili yaşlarının sonundaki üç insan hakkında eğlenceli ve sürükleyici romantik bir komedi. İlişkilerin son buluşu ve yeni ilişkilerin başlangıcı, ofis aşkları, kız arkadaşlar ve erkek arkadaşınızın müzik grubuyla barış anlaşması imzalamanız hakkında bir roman. 

Bu kitap kendinizi en iyi versiyonunuz gibi hissettiren kişiye Âşık olmak hakkında. Bu kişi daha önce hiç tanışmadığınız biri olsa bile!
,Beğenerek okuduğum bir yazarın, beğenerek okuduğum bir kitabı ile karşınızdayım :) 
Ben, Rainbow Rowel'ın Attachments adlı kitabının ülkemizde yayınlandığını bilmiyordum. Öğrenince şok oldum tabi. Sonra Vera ben düşündük ve dedik ki, neden başkaları da öğrenmiyor? 

Bu yüzden hemen yayınevi ile iletişime geçtik ve bu güzel kitabı hep birlikte tanıtmaya karar verdik :)

Kitabımızın karakterleri, Lincoln, Beth ve Jennifer.

Lincoln kitabımızın, inek, bilgisayara dahisi, asosyal ana karakteri.

Aslında şöyle bir şey olması gerekirken;Onun yerine böyle bir şey;


Kaderin cilvesi işte :D Ya da kitapların laneti :D Gerçek hayatta böylesi asla bulmaz bizi :D

Lincoln, bir şirkette gece vardiyasıyla çalışıyor. Görevi ne mi? O sizin maillerinizi okuyan kişi.
Büyük şirketlerde bazen olur böyle şeyler. Çalışanların mailleri takip edilir. Lincoln'un görevi ise maillerinizi okuyup, gerekli yerlerde size uyarı göndermek. Zaten sistem onun yerine yasaklı kelimeleri seçtiği için, tek yapması gereken uyarı olan mesajlaşmaları okuyup, sahiplerine aynı şekilde uyarı mesajı göndermek.İşinden nefret etse  de, sadece yasaklı kelime kullanılan mesajlaşmaları, azıcık ucundan okuduğunu kendi kendine söyleyerek teselli buluyordu Lincoln ama sistemde Beth ve Jennifer'ın oldukça fazla uyarı alan mesajlaşmalarına denk gelince, her şey değişti.
Jennifer ve Beth'in mesajlaşmalarını dört gözle bekler olur Lincoln. Yaptığının yanlış olduğunu biliyordur ancak kendine engel olamıyordur. Mesajları okudukça, Jennifer ve Beth ile arasında bir bağ kurulduğunu hisseder Lincoln. Aralarında ki bağ güçlendikçe, Linlocln hem kendini daha çok kaptırır, hem de kendinden daha çok nefret eder. Özel hayatlarıyla ilgili bilmesi gerekenden daha çok şey biliyordur.
Ve Beth.... onu görmediği halde tanıyor, hissediyor gibidir Lincoln. Onu okudukça tanıyordur. Nasıl biri olduğunu onu görmeden keşfediyordur. Neye benzediğini biliyordur. Hiç karşılaşmamış olmaları önemli değildir. Lincoln onun neye benzediğini çok ama çok iyi biliyordur.
Kitabın en sevdiğim yönü Lincoln'un, Jennifer ve Beth'i onları daha görmeden sevmesi olmuştur herhalde.
İlk görüşte aşka inanıyor musunuz? Peki ya ondan önce aşka? Kitapta buna benzer bir söz vardı ve bence bu söz kesinlikle kitabın kapağına yazılmalıydı. Rainbow Rowell'ın anlatım şekline bayıldığım zaten tartışmasız bir gerçek ama bu anlatım tarzını iki arkadaşın arasında ki maillere bile yansıtabilmiş olması daha da harikaydı.

Kitabın büyük çoğunluğu bu konuşmalardan oluşuyor ve gerçekten okuması çok zevkli konuşmalardı. Jennifer ve Beth'in hayatına Lincoln'le bilrikte şahit olduk. Yani biz de en az onun kadar suçluyuz :)

Size önerim, hemen gidip bu kitabı alın ve okuyun :)

You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook