100 Dünya Serisi #1 '100 Dünya'nın Gizli Yüzü'- Kitap Yorumu

06:39


Kitabın Adı : 100 Dünya'nın Gizli Yüzü
Orijinal Adı: Les Abimes D'Autremer
Serinin Adı: 100 Dünya
Serinin Orijinal Adı: La trilogie des Ab
îmes
Seri Sıralaması: #1
Türü: Bilim Kurgu
Sayfa Sayısı: 189

Yazarı: Danielle Martinigol
Yayınevi: ON8
"Bir anda, on bin yolcunun gözüne siyah perde indi. Herkes asıldığı tutamağı bütün gücüyle sıkıyordu. Uzaygemisinin derinliklerinden hayvansı bir kükreme yükseldi. Sandiane manyetik akımın avuç içlerine battığını ve vücudundan aktığını hissetti. Uzaygemisinin akıl almaz donanımı, onları galaksinin bir ucundan diğerine ulaştırmak için uzayı ikiye katlarken, genç kız saniyeleri saymaya başladı."

-2003 Chronos Ödu?Lü 
-2002 Grand Imaginaire Gençlik Romani Ödu?Lu?

Uzak gelecekte, uzay-zamanı katlamayı başaran insan ırkı Dünya'yı aşmış, galaksinin dört bir yanına dağılmış; bilindik hırsları, tanıdık emelleri ve benzer siyasi yapılarıyla varlığını sürdürüyor. Birbirinden binlerce ışıkyılı uzaklıktaki gezegenlerin oluşturduğu "100Dünya Konfederasyonu" adlı bu yeni düzende, Dünya'dan da mavi, gizemli bir okyanus-gezegen dikkati çekiyor: Başkadeniz. Konfederasyonun en genç gazetecilerinden, Agoralı Sandiane Ravna objektifini bu ketum gezegenin sırlarına çevirdi bile. Bilmediğiyse, gerçekleri öğrenmekle onları medyada paylaşmak arasında çok hassas bir denge olduğu... 

İnsanın doğa üzerindeki egemenliğine bir sınır çizmek mümkün mü? Buluşlar ve keşiflerle bugünlere gelen insanın "merak" duygusunu esas harekete geçiren nedir? Bilgilenme ve haber alma hakkı yaşam hakkının önüne geçtiğinde, en büyük zararı kim görür? Fransız bilimkurgu edebiyatının tanınmış yazarı Danielle Martinigol'ün ünlü üçlemesi "100Dünya" başlıyor. 

Yeni bir yorumdan hepinize merhaba. Bir gün de ON8 Yayınları'nın bir kitabını elime alıp, beğenmediğim olacak mı acaba? Yayınevinin hangi kitabını okusam beğeniyorum. Ya çok derin mesajlar veren kitaplar oluyor ya da böyle harika maceralara sürüklendiğimiz kitaplar. Yürüyen Kentler serisi ve Çıplaklar şu anda okuma listemde. Tarihi romantik maratonum biter bitmez alıp okumayı düşünüyorum hepsini :D

100 Dünya'nın Gizli Yüzü, bir bilim kurgu romanı. Normalde bilim kurgu çok okumam. Aslında şimdiye kadar okuduğum tek bilim kurgu romanı Uzun Dünya'ydı. Onu da çok beğenmiştim ama onu okumam da çok uzun sürmüştü. Bu kitap, eğer yazmam gereken hikayeler ve yorumlar araya girmemiş olsaydı, saatler içerisinde bitirebileceğim bir kitaptı. İnce olduğu için değil. Sürükleyici olduğu için.

Bir kere bizi çok fazla, asla anlayamayacağımız, bilim kurgu romanlarına özel, bilimsel ayrıntılarla sıkmamıştı. Anlaşılırdı her şey. 

Kitabın her bir sayfası ayrı bir merak uyandırdı ben de ve bunun en büyük sebebi, ana karakterimiz Sandiane'di. O Uçarkamı ile haberlerin peşine düşüp, gizemleri araştırdıkça ben de meraklandım. Ne oluyor bu 100 Dünya'da? Başkadeniz'in sırrı ne?

Hemen şöyle hızlıca konuya değinmek istiyorum.


100 Dünya, 100 gezegenin birleşmesiyle oluşan bir çeşit gezegenler birliği. Dünya da bu birliğe dahil. Önce bunu açıklayayım. Hikayemiz, gezegenler arasında geçiyor.

TransCorp'un ( bir gezegen değil, uzay gemisi firması) en yeni ve şu ana kadar ki en büyük uzay gemisi Tyranaël, 11.000 yolcusu ve mürettebatıyla birlikte hareket ettikten sonra yaşanan patlama tüm 100 Dünya'nın gündemi olur bir anda. Bir nevi Titanik'tir, Tyranaël. Asla batmaz denen gemi... Kazayı görüntülemek üzere Sandiane, babası ve haber ekibiyle birlikte oradadır. Sandiane, gelecek vadeden bir habercidir. Bildiği her şeyi babasından öğrenmiş ve uçarkamı ile oynayarak büyümüştür. Uçarkam, Sandiane'in haberleri çekmesini, sonra onları ağa göndererek arşivlemesini sağlayan bir çeşit uçan kamera. 

Sandiane, felaketi çekerken bir anda Tyranaël kazazedelerini kurtarmak için Başkadeniz'den gönderilen Abis belirir ve kazazedeleri kurtarır. Tyranaël felaketiyle ilgilenen Sandiane'in gündemi,
Abis mürettabatı ve Başkadenizlilerin gizemli hareketleri ile değişir. bir şey saklıyorlardır ve Sandiane bunu öğrenmelidir.

Bu nedenle yönünü değiştirir ve birden kendini Başkadeniz gezegeninde bulur. Başkadeniz bir deniz gezegenidir. Dünya'da da deniz var tamam ama burası farklı. Burası ful deniz ve adalardan oluşuyor. Her gün yeni, küçük bir ada oluşuyor ve insanlar yollarını coğrafi konumlarla buluyor.

Başkadenizlilerin şüpheli hareketleri, burada da devam edince Sandiane iyice merak ediyor. Ancak merak her zaman iyi değildir. Sandiane'in merakının önüne geçmek üzere Başkadenizliler onların başına Mel & Mag Ajansı'ndan Mel ve Paul veriliyor. Ancak onlar bile bu gizemin ortaya çıkmasına engel olamaz.

Mel'in kasıntı ve soğuk tavırlarına en başta kıl olsam da ikinci kitapta bu tavırlarını daha çok okumak istiyorum artık. :D Benim bu kasıntı ve soğuk tiplere olana sempatim ne olacak?

Sandiane şimdi Başkadeniz'in sırlarının peşinde. Abisler ve Bati'ler arasında ki bağlantı ne?

Sandiane bu sırrı çözüp, istediği gibi babasından bağımsız büyük bir haberci olabilecek mi? 
Sırrı çözdüğünde neler olacak?

Hepsi ve daha fazlası için, 100 Dünya'nın Gizli Yüzü'nü

Magazin programı sunar gibi oldu :P İkinci kitap elime geçti. Hızla onu da okumayı düşünüyorum. Okur okumaz, yorumu burada sizlerle olacak. :)
You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook