Günahkarlar Turnede Serisi #6 'Sinners At The Altar'-Kitap Yorumu

06:07

b

Kitabın Adı : Sinners At The Altar

Yazarı: Olivia Cunning
Sinners at the Altar includes four complete wedding stories, each about a different member of the rock band Sinners. These novellas are intended to be read after the Sinners on Tour series as each story is an epilogue to a different book in the series and thus riddled with major spoilers for not only individual books, but in some cases, the entire series.

When Sinners tie the knot, things don't always go as planned.

Appetite for Seduction - Epilogue to Backstage Pass
Lead guitarist Brian Sinclair may have finally won Professor Myrna Evans heart and her consent to wed, but being part of a high-maintenance band might just ruin his long-anticipated wedding day and steamy wedding night. Will the couple ever find a moment's peace or are some things more important than a night of uninhibited love-making?

Sweet Love of Mine - Epilogue to Wicked Beat
Drummer Eric Sticks is determined to marry sweet and sassy soundboard operator, Rebekah Blake, on the spur of the moment. But can he really offer the love of his life the wedding of her dreams in a small, unplanned ceremony? And can Rebekah offer Eric the one thing missing from his life that never realized he wanted?

Patience - Epilogue to Rock Hard
Lead singer Sed Lionheart never really wanted a big fancy wedding. He just wanted the girl. But his hot-tempered fiancee, Jessica Chase, has her heart set on a memorable ceremony and she is determined to persist through the aggravation to have the wedding of her dreams. The ceremony turns out to be memorable, all right, but not necessarily in the way they'd planned. Can the stressed-out couple recognize what's really important on their wedding day, or is the honeymoon over before it even begins?

November Rain - Epilogue to Hot Ticket
Professional dominatrix Aggie "Mistress V" Martin is madly in love with bassist Jace Seymour, but she's not in any real hurry to marry him. She's not really the wife "type". That all changes the moment she lays eyes on the perfect place to say "I do". With more than one obstacle in their path to wedded bliss, will these two ever make it down the aisle or will everything fall apart at the whim of others?


p

5 kitaptır en çok korktuğum şey oldu ve Günahkarlar birer birer evlenmeye başladı :( Onlar benimdi uleynn!!!

Bu kitapta Brain, Eric, Sed ve Jace'in düğünlerini ve düğün gecelerini okuyacağız. Neden Trey yok derseniz o hala 3 kişilik ilişkisinin keyfini sürmekle meşgul. Allah sonumuzu hayretsin. Reagen'ın kitabı olay olacak gibi geliyor bana.Her neyse. Bildiğiniz üzere ilk evlenen ve çoluk çocuğa karışan Günahkar Brain'dı. Bu yüzden ilk onun düğününü okuduk.

Brain ve Myrna'nın düğününden bahsetmeden önce değinmek istediğim başka bir konu var ama. Kitabın kapağında ki kadın! Niye o kadar çirkin o kadın? O burun ne Allah aşkına? Daha çirkini yok muymuş? :DHaksız mıyım değil miyim?
“I love you,” she said with  with conviction, and he met her eyes again. “I love you. I love you. I love you. Which way do you like me to say it?”
“Any way is fine with me as long as it’s frequent and you mean it.      
She continued to stare into his eyes. “I do. I do. I do. How should I say that?”
He grinned. “You just have to say that once.” Brain ve Myrna'yı okumayı özlediğimi itiraf ediyorum. Çok uzun zamandır ortalıklarda yoktu bu çift. O yüzden ilk onları okumak hoşuma gitti. Tabi yine tuhaf fantezileriyle ortaya çıktılar. 

Bu bölümü okurken ben de bir "Trey ve Brain'ın arasına giremeyceksin Myrna!" havası vardı. Çünkü sürekli Trey'i kıskanıp duruyordur. Onu böyle bir kendilerinde uzak tutmaya çalışmalar filan. Trey'i de seviyor ha. Yanlış anlamayın Myrna Trey'i sevmediğinden ya da onu görmek istemediğinden değil. Sadece kıskanıyor. Hıh! Kalmadı Brain'e Trey tamam mı? Double Time'da beni hasta etmiş olabilir ama o hala benim!


Myrna ve Brain Las Vegas'da evlendiler ve düğün gecelerini hastanede Trey'in yanında geçirdiler. Düğünle ilgili özellikle çok fazal bir şey yazmıyorum ama bu postun sonunda tüm grup üyelerinin düğün yeminlerini paylaşacağım :)“Don’t you want to be special?” “It’s already special. Marrying you will undoubtedlly be the most memorable five minutes of my life.”

2. kısımda Eric ve Rebekah'ın düğünü anlatılıyordu. Biliyorsunuz, Rebekah'ın tahlil sonuçları temiz çıkınca Eric bir dakika daha kaybedemeyeceğini fark etmişti ve sonuçta evlenmeye karar vermişlerdi.

Aynı Myrna ve Brain gibi onlarda hızlı, sade bir törenle evlenecekler. Tören günü gelip çatıyor. Eric, Rebekah'ı nikahtan önce bir kostüm dükkanına götürüyor ve evlenirken kostüm giymenin ilginç olabileceğini düşündüğünü söylüyor. Bu ikisinin kostüm fantezileri de beni benden alıyor zaten. 

Ancak daha sonra kostüm dükkanında geçirilen onca zamanın başka bir nedeni olduğu ortaya çıkıyor.

Eric ve Rebekah'ın düğünü favorimdi. Eric yine çok tatlı ama esprileri yine kötüydü. Yine de Rebakah'ın mutluluğu için yaptığı onca şey resmen kalbime dokundu. Sanırım ben de evlenmek için bir adet Eric Sticks istiyorum!!!! :D

Buraya kadar en sevdiğim evlilik yemini Eric'in yeminiydi. Brain'ın ki de iyiydi ancak kusura bakma Brain ama sen de çok romantiksin ya. :D Kılıbık! Koskoca Üstad Sinclair olmuş hala Myrna kalk derse kalkıyor otur derse oturuyor. Oyuncak etti gül gibi oğlanı elinde kadın :D

Ve 3. kısım Sed Lionheart ve hiç haz etmediğim, gıcık nişanlısı Jessica'ya aitti. Eh, Sed'i bilirsiniz. O ne yere bakan yürek yakandır o :D Aşkım bebeğim yine beni benden aldı.


Sed ve Jessica düğünlerini çok uzun zamandır planlıyorlardı ve baya böyle büyük bir organizasyonla evleneceklerdi. Aferin size :D O kadar hazırlandılar ettiler. Başlarına gelmeyen kalmadı. Ben bi ara evlenemeyecekler sandım :D

Küçük bir not: Double Time'ı okuyanlar bilir Jessica ve Sed mihraba iki kişi değil üç kişi çıktılar. Okuyanlar için üstü kapalı spoiler :P

Bir de bu Jessica'nın anası olacak bir hatun var. Anasına bak kızından koşarak kaç. Cadaloz karı yüzünden Sed mihrapta öyle sap gibi kalıyodu az daha. Ve yine onun yüzünden baya hızlı bir tören oldu onların ki :D Ama Sed bunu sonra telefi etti.

Jessica'ya harika bir düğün hediyesi verdi ve o nikah yemini.... ah o yemin! Örnek alın erkekler! Adam nikah yemininden şarkı yapmış! Gelecekte ki kocam da bana böyle bir şey yapmazsa tekmeyi basarım. Çok ciddiyim. Günahkar yüzünden seviyeyi baya yükselttim ben :D

Son hikaye Jace ve Aggie'nin hikayesiydi ve beni biraz... korkuttu.


Şimdi korkunç lafını Jace ve Aggie'nin yanında kullanınca insan yanlış anlayabiliyor. Bu arkadaşlar hafiften psikopat olduğu için. Ancak öyle bir şey değil. Perili filan böyle saçma sapan bir şeydi. İlginç bir olay örgüsüydü ve ilgimi çekti. Neden? İNGİLİZ TARİHİ!!!! VUHUUU!!!1 Ben nedense bu İngiliz tarihini çok seviyorum. Ful kadınları yüzünden kellesi alınan krallar. Kadınlar yüzünden çıkan taht kavgaları ve savaşlarla dolu. Pembe dizi gibi :D

"Wife, whose face is the first I want to see each morning and the last I want to see before I close my eyes at night, so I can meet her in my dreams."

Jace ve Aggie İngiltere'de evleniyor. Aralarında, evlenmek istedikleri mekanı bulana kadar nişanlı kalacaklarına dair bir anlaşma yapıyorlar ve İngiltere'de gezerken çok beğendikleri tarihi bir mekanda evlenme kararı alıyorlar. Ancak bu kararları onlara hayaletlerle dolu bir maceraya sürüklüyor. Çok ürkütücü değil mi?

Ben Jace'i neden seviyorum? Ya o baby face sevimli şey sevilmez mi? Allah'ım çocuk yüzünden kendimi parçalayasım var :D O yüzden en çok onun hikayesini sevmiş olabilirim. En azından Sed'in ki gibi vıcık vıcık romantik değildi. İlginçti. Farklı bir tarzı vardı. Bir anda iki farklı tür hikaye okumuş gibi oldum.

Günümüz erkekleri. Yukarıda ki alıntıya bakın ve 'eş' neymiş öğrenin. Öküzlük yapmayın. Jace açıklıyor :D

En sonunda hayaletlerle ilgili çözüş şekilleri çok hoşuma gitti. Bir de orada hayaletlere Aggie'nin arkadaşı olacak kadını lanetlemelerini söyleselerdi çok hoş olurdu. O arkadaşı da hiç sevmedim. Kıskanç yellozun tekiydi.

Jace bu hikayede tam bir erkek gibiydi. Haşin erkekim :D Yani siz hikayeyi sevdim anladınız :D 

Ama nikah yemini... onu daha da çok sevdim :D Oldukça uzuuunnnnnnndu :D ama yine de sevdim.

Merak ediyorsunuz demi Günahkarların nikah yeminlerini. İşte sırasıyla Brain, Eric, Sed ve Jace'in yeminleri.“I thout I knew what love was, that I understood its dept, its importance, its beauty and the happiness and the heartache it brings. I wasn't even close. Wheb I look at you, I see radiance. I know pure happiness. Everything else pas in cpmparison. The thought of living a single moment without you tears me apart inside. Just when I think I love you as much as possible, you open your heart to me a little more, and my love expands -grows- wanting to fill every emptiness inside you... I love you, Myrna."

“Forever was just a word until I met you. Now it's a promise. A dream. My cherished reality. I love you forever, Rebekah. My love. My wife. Forever"

“There are few things that steal my breath. They would be you, you, you. And few things that I'll love 'til death. Also you, you, you. From the moment that you caught my eye, and I knew I had to make you mine, I wondered if I should give my heart to you. I do, I do I do... Only one thing makes me more complete. Part you, part me, inseparably. No way to ever untangle us two, when two become one and one becomes three. There are few things that could steal my heart. Only you, you, you. And few things that could tear us apart. Or nothing. You're stuck with me now, Jess. Like it or not. It's true, true, true. I love you, you, you. Say I do, do, do."

“I've been trying to find the right thing to say to you for months. I never did find perfect words, but I ran out of time to come up with something better, so you'll have to forgiveme if I botch this. My entire life people have only see pieces of me. Some see what they want to see. My mother only saw the parts of me that stood in the way of her dreams. My father looked at me and saw nothing but loss and pain and rebellion. My first love Kara... Kara saw adventure and recklessness, the bas boy in me. Some see what I let them see. My boxing coaches see the violence that needs an outlet. Past dommes saw the perversion that twist my perfections of pain and of plesure. Fans, they see the music that burns within. To my band, I'm still the new guy who just wants to be accepted as one of them and can't help but worship them to this day. To my cat, I'm a Provider and a somewhat entertaining plaything. But you, Aggie, you're different. You see all of me. The best pieces and the worst. Everything in between. You worked so hard to get all my pieces to fit together like the wordl's most frustrating puzzle. I didn't think I was worth the trouble. I was so damaged. So broken. And I didn't even realize it. Despite my bes defenses, you persisted relentlessly to make me whole. And you could. You could. Do you know why? Because you saw all the pieces. Even the pieces I didn't want you to see. You saw them all abd accepted them. You put me back together one piece at a time until I realized there was only one piece missing. The piece that holds all the rest together. You, Aggie You're the piece that holds me together. The missing piece that made me whole. You, Aggie. I'll probably never understand what you saw in me. What kept you from giving up when I fought so hard to push you away. Thank you for being so strong and stubborn. So harsh and tender. Thank you for being you. For never giving up on me. I only make one promise to you today, wife. I promise to love you with all of my pieces forever. I just don't know how to love you any less." A B C D E
             Elif Yılmaz

You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook