6.Gezgin Kitap Kardeşliği ile Blog Turu 'Gece Geçen Gemiler' 2.Gün: Tüberküloz/Verem Nedir?

14:18


Gezgin Kitap Kardeşliği'nin 6.turunun 2.gününde, kitabımızda bahsi geçen ve karakterimiz Bernadine ile Huysuz Adam'ın da bu nedenle tedavi gördükleri hastalık tüberküloz yani veremden bahsetmek istiyorum sizlere.

Belki böylece bir nebze de olsa bilgilendirmiş oluruz sizleri :)Tüberkülozverem ya da halk arasındaki adıyla ince hastalık bakteriyel ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır.

Tüberküloz bir çoklu organ enfeksiyonu olabilmesine karşın hastalık özellikle akciğerler ve akciğerlere ait mediastinal lenf bezlerinde daha sıklıkla gözlenir.

 Basil, aktif bir tüberküloz hastasından öksürük, hapşırık ya da diğer yollarla tükürük içerisinde havaya saçılır (damlacık yolu) ve havada asılı kalan partiküllerin alınmasıyla enfeksiyon yayılır.

Albert Calmette ve Camille Guérin adlı iki araştırmacı, 1920'lerin sonunda vereme karşı bir aşı geliştirmişlerdir. Bu iki araştırmacının soyadına atfen bu aşıya BCG adı verilmiştir.


Tüberküloz (Verem) çeşitleri nelerdir?

1- Genital tüberküloz
2- Akciğer tüberkülozü
3- Böbrek tüberkülozü
4- lenf bezi tüberkülozü
5- Deri tüberkülozü

Tüberküloz (Verem)'in belirtileri nelerdir?
1- Üç haftadan daha fazla devam eden sürekli öksürük.
2- Yüksek ateş.
3- Özellikle geceleri terleme.
4- Öksürürken balgam ile karışık kan çıkması.
5- İştah kaybı.
6- Kilo kaybı.
7- Halsizlik ve yorgunluk hissi.

Tüberküloz'a yakalanma riski yüksek olanlar kimlerdir?
1- Hasta kişiyle aynı evde yaşamış veya uzun süreli temasta bulunmuş olanlar.
2- Sağlık görevlileri.
3- Hastalığın yaygın olduğu ülkelere gidenler.
4- Alkol bağımlıları.
5- Yaşlılar
6- Tutuklu ve hükümlüler dahil, çeşitli kurumlarda (yurt, huzur evi, ıslah evi, koğuşlar vs) kalan ve çalışan kişiler.
7- Genel yaşam standartlarının altında, kalabalık ortamlarda yaşayan kişiler.
8- hıv virüsü taşıyan ve AIDS olan kişiler.
9- Bağışıklık sistemi zayıf olan, özellikle uzun süre kortizon kullanan kişiler.
10- Şeker hastaları.
11- Ağır böbrek, karaciğer hastalığı gibi durumlar.


Tüberküloz'dan korunma yolları nelerdir?

Veremden korunmak için artık günümüzde aşı kullanımı yaygındır. 2 aylıkken ve 7 yaşında verem aşısı uygulanır. Çevresinde veya ailesinde verem hastası olanlar kontrol altında olmalı, gerekli tetkikler yapılmalı hatta hastalığın bulaşmaması için bir müddet ilaç kullanabilirler. Düzenli yaşam, sigara, alkol, madde bağımlılığının bırakılması, temizliğe önem vermek, yeterli beslenme hastalığın kontrol altına alınması ya da başlamaması için önemlidir. Verem hastalığı geçirmiş birinin tekrar olmaması diye bir durum söz konusu değildir. Aynı önlemleri o da almalı ve hayatına dikkat etmelidir. Verem bütün toplumu tehdit eden bir hastalıktır. Bu konuda çevremizi bilgilendirmek, verem hastalarına destek olmak, tedavi olmasına teşvik etmek hepimizin görevidir.


Veremle Savaş Haftası

Yurdumuzda veremle savaşmak, kişilerin vereme yakalanmasını önlemek, hasta olanları sağlığa kavuşturmak amacı ile Verem Savaş Dernekleri kurulmuştur..verem Savaş Dernekleri; halkı verem tehlikesine karşı uyarır. Onları bu konuda aydınlatır. Hastalanmamak içi neler yapılması, nelerin yapılmaması konusunda bilgi verir.
Veremli hastaların sanatoryum denilen verem hastanelerinde iyileştirilmelerini sağlar. Ayrıca zayıf yapılı, kolaylıkla vereme yakalanabilir kişilerin prevantoryum denilen dinlenme yerlerinde bakımlarına yardımcı olur.


 Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Fedarasyonu

Federasyonun amacı: Türkiye'de yapılmakta olan verem savaşı hizmetlerinin yürütülmesinde yasalara aykırı olmayan her alanda çalışmak vebu konuda maddi ve manevi yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamaktır. 


KaynakçaElif Yılmaz

You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook