Ben Ölmeden Önce-Kitap Yorumu

08:13

Kitabın Adı: Ben Ölmeden Önce

Orjinal Adı: Before I Fall
Yayınevi: Artemis
Kitabın Yazarı: Lauren Oliver
Sayfa Sayısı: 512

Goodreads | Kitap Sihirbazı

Samantha sıradan bir genç kız. Okula gidiyor ve arkadaşlarıyla takılıyor. Bir sevgilisi var. Hayatını yaşıyor. O okulun popüler grubundan. Hayat onun için güzel. Her şey mükemmel.

Ancak bir gün arkadaşlarıyla birlikte bir kaza yapıyor ve o gün hayatı tamamen değişiyor.Samantha öldüğünü düşünürken kendini bir anda aynı güne tekrar uyanmış olarak buluyor. Aynı günü tekrar yaşıyor…. Ve tekrar ölüyor.

Tam bu nokta da kitap heyecanlanmaya başlıyor. Bunun neden olduğunu ve ne zamana kadar devam edeceğini merak ediyorsunuz. Çünkü Samantha bile henüz bunu nasıl durduracağını bilmiyor.

Ölüm sanki onunla dalga geçiyor.

Samantha ikinci kez ölüp tekrar uyandığında bu sefer bir şeylerin farklı olması gerektiğini biliyor. Bütün bunları durdurmak için çabalıyor ama olmuyor.

Ölüp, aynı güne uyanmaya devam ediyor.

Bir günü kaç defa yaşayabilirsiniz? Deja vu’nun böyle bir şey olmadığına eminim.

Bu durum Samantha için çileden çıkarıcı bir durum oluyor ancak aynı günü yaşamaya devam ettikçe hayatında bir şeylerin yanlış olduğunu fark ediyor ve bunun ona yanlışlarını düzeltmesi için verilen bir şans olduğunu biliyor.


Samantha’nın hayatında bir doğru değil yanlış olduğunu fark edip, düzeltmekle en akıllıca olanı yaptığı şey tabi ki de Rob. Yani erkek arkadaşı. Ondan kurtulmasına ve doğru olan şeyi yapmasına, doğru olan kişiye gitmesine çok sevindim. Ancak bu, beni kitapta en çok üzen olaylardan biri de oldu…

Samantha hataları düzelterek bütün bir günü geçiriyor. O son gün, belki de onun en güzel günü oluyor ve son geldiğinde bu onu korkutmuyor.

Sona ulaştığında huzura da ulaşmış oluyor.
Tabi bizim için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Burada oturduğumuz yerde hep beraber sinirimizden çatladık.

Kitap bu yıl okuduğum en iyi kitaplardan biriydi belki de. Çok uzun süre önce okuyup zamansızlıktan ve üşengeçlikten yorum yazamadığım kitaplardan biriydi ayrıca.

Kitabı okurken spoilerlarını benimle paylaşan Vera’nın RüyaKitaplığı’na çokkk teşekkürler :D Ben kitabın sonunu bilmeyince okuyamıyorum heyecandan. O olmasaydı bu kitabı asla bitiremezdim belki de :D
Mutlaka okumanızı önerdiğim harika bir kitap. Lauren Oliver benden tam puan almayı başardı :)


You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook