Lanetli Sevgili-Kitap Yorumu

04:10


Kenaan, ilk gördüğü anda vuruldu Aislinn’e. Ona öylesine ihtiyacı vardı ki. Aislinn’in kendisine bakmasını sağlayabilirse, inanıyordu ki, güneş yeniden doğacak. Ancak Aislinn bakmamaya kararlıydı.
Dersini büyük annesinden almıştı.
“Görünmezlere bakma.”
“Orada olmayanı görmeye çalışma.”
Geçmişten bugüne, görünmezlere bakıp görünmezleri gören herkesin başına çok ama çok kötü olaylar gelmişti. Tek suçları vardı. Sırf bu lanetli yetenek yüzünden, görmemeleri gereken şeyleri görmek…
Sakın bakma. Sakın görme.
Sakın duyma. Sakın dinleme.
Peşinde periler olsa bile. İçlerinden birinin yanında…bir kurt olsa bile. Ve bir diğeri de yüreğini yerinden oynatacak kadar yakışıklı olsa bile, değil ona yalnızca bakmak, bir ömür onun yanından ayrılmamak istesen bile ve güneşin ebediyen yüzünde hissedebileceğini bilsen bile. Bakma. Görme. Duyma. Dinleme.
“Hayır” demek, daha önce hiç bu kadar imkansıza yakın olmamıştı.


Yaz kralı Kenaan’ın güçleri annesi kış kraliçesi tarafından bağlanmıştır. Annesini yenip tahta geçmesinin tek yolu yaz kraliçesini bulmaktır. Kış kraliçesinin asasına dokunup, kış kızlarından birine dönüşmeyen kız onu yaz kraliçesi olacaktır.


Kenaan yüz yıllardır onu arıyordur ancak bir türlü bulamamıştır. En son zavallı Donia, kış kraliçesinin asasına dokunmuş ve bir sonra ki kız gelip asayı alana ve yeni kış kızına dönüşüne kadar sonsuz soğuklukla lanetlenmiştir. Ölümsüz bedeninin içinde bir ölüden farkı yoktur. Onu bu hale getiren Kenaan’ın aşkından başka bir şey değildir.

Benim düşünceme göre Kenaan onun yaz kraliçesi olmasını çok istiyordu ama olmadı ve Donia’yı öyle görmek onu çok üzüyor. Ona değer veriyor çünkü. Ancak Donia’nın ondan nefret etmekten başka şansı yok çünkü onu sevmeye devam etmek daha kötü.


Aislinn ailesinin lanetli taşıyor ve görmemesi gerektiği halde perileri görüyor. Periler dediysem hemen aklınıza iyi şeyler getirmeyin. Periler kötü ve acımasız çünkü. Aislinn onları görmemek için elinden geleni yapıyor. Periler yüzünden arkadaş edinemiyor, dışarı çıkamıyor hatta çok hoşlanmasına ve onun yanında kendini huzurlu hissetmesine rağmen Seth’e mesafeli davranıyor. Ancak Seth’le takılmaktan vazgeçmiyor. Çünkü Seth’in evinin metal duvarlarının ardında, onunla birlikteyken kendini huzurlu hissediyor.

Hayır anlamıyorum bu kızları. Bir çocuk sana iyi davranıyor ama başka kızlarla kötü bir geçmişi var diye illa seni yatağa atmaya çalışıyor diye bir kural yok. Belki senle ciddi düşünüyor. Belki de sana gel trenden bozma evimin kadını, çocuklarımın anası ol diyecek. Nereden biliyorsun?


Aislinn, Keenan’ı görünce bir peri olduğunu anlıyor ve bu Kenaan’ın muhteşem cazibesine karşı koymasında yardımcı oluyor. Kenaan ise Aislinn’den bu sebepten dolayı etkileniyor.

Olaylar tam burada başlıyor. Kenaan, Aislinn’in yaz kraliçesi olduğunu düşünüyor ve onu ikna etmek için elinden gelen her şeyi yapıyor ama senden nefret etmesi gerektiği söylenerek büyütülen bir kıza kendini sevdirmek o kadar kolay değil.

Tahminlerimi aşan bir kitap oldu. Yani hiçbir olay beklediğim gibi olmadı. Beni hep şaşırttı. Klasik fanstastik hikaye kurgusunun dışına çıkmıştı. Ancak başlarda biraz sıkılmadım değil. Sonlara doğru oldukça güzeldi. Hele ki son bölümler beni baya bir etkiledi.

Kitapta en sevdiğim karakter tabi ki de Donia’ydı. Onun acısı benim acım oldu resmen :D
Ne aşırı güzeldi ne de vasat. Ortalarda bir yerdeydi kitap. Ben beğendim, alın okuyun belki siz de beğenirsiniz :D


You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook