Kanbağı Serisi #1 'Kanbağı'-Kitap Yorumu

00:02


Sydney’in en son isteyeceği şey, vampirlerle arkadaşlık etmekle suçlanmak. Ve şimdi bir vampirle aynı odada!
"Sydney’e yeniden dövme yap," dedi Stanton kararlı bir sesle. "Zoe konusunda kararımız belli değil, ona şimdiden dövme yapmayalım."
Gözlerim kardeşimin lekesiz ve solgun yanaklarına kaydı. Evet.
Orada bir zambak olmadıkça özgürdü. Dövme teninize bir kez işlendi mi, dönüşü yoktu. Artık Simyacılara aitsiniz demekti.


Muhteşem Vampir Akademisi serisinin yan serisi olan Kanbağı serisi benim her bir kitabını en çok merakla beklediğim seri.
Çünkü bu seri Adrian Ivashkov hakkında :D
Kitap, VA serisinin son üç kitabında sık sık adını duyduğumuz simyacı Sydney Sage’in ağzından anlatılıyor. Açıkçası bu kitabın beni en çok şaşırtan özelliklerinden biri bu. Neden Sydney? Bu soruyu çok sık sordum kitabı okurken ve yazara da sormak istiyorum mutlaka :D Kötü olduğundan değil. Sadece çok ilginç.

Son kitapta Lissa, Jill’in kız kardeşi olduğunu öğrenmişti. Ailesinin geriye kalan son ferdi olmadığını öğrenen ve tüm sınavları geçen moroi prensesi, kitabın sonunda Vampir ırkının kraliçesi olarak tahta çıkmıştı. Bu kitapta Jill, Lissa’nın tahtan inmesini isteyen moroilar tarafından saldırıya uğramış ve güvenliği için koruması dhampir Eddie ve muhteşem Adrian Ivashkov’la birlikte Palm Springs’e gönderilmiştir. Palm Springs’de bildiğiniz çöl yani. Orada ara ki moroi bulasın. O kadar güneşte ne işleri var?

Her neyse, Jill Palm Springs’e gelmiştir ancak onu koruması için gönderilen sadece Eddie değildir.
Moroiların kendilerini deşifre etmelerini ve aralarında bir iç savaş başlatmalarını istemeyen simyacılar, moroi prensesini koruma görevinde vampirlere yardımcı olmayı kabul etmiştir. Rose’a, yani bir dhampire yardım ettiği için simyacıların arasında ki yeri tehlikeye giren Sydney Sage, kız kardeşini böyle tehlikeli bir göreve göndermemek ve simyacıların pis işlerine bulaştırmamak için Jill’i korumaya gönüllü olur ve Palm Springs’e gider.

Sydney, Adrian, Eddie ve Jill ve Sydney’den sorumlu bay süper pislik Keith beş kardeşi canlandırırlar. Adrian, Palm Springs’de yaşayan yaşlı moroi Clarance’le kalıyor ve Clarance kendi kan kaynağını :D Jill ve Adrian’la paylaşıyor :D Şimdi burada espri yapmazsam olmaz ben :D Düşünsenize Clarance’in Jill ve Adrian’ı arayıp akşama 3 tane gönüllü ayarladım. Gelin içelim güzelleşelim tarzı iğrenç ve benim kendimden nefret etmeme sebep olan bir şeyler dediğini :D


İlk kitap itiraf etmek gerekirse biraz sıkıcıydı çünkü çok az Adrian vardı :D Benim görüşüme göre ilk kitap sadece bir girişi değil gelişme kitabıydı da. Diğer kitaplarda olacak olayların önünün açılmasını sağlayan bir kitaptı.

Sydney, Palm Springs’e gidip okula başladığı anda insanların simyacılarınkine benzeyen dövmelerini fark eder. İnsanlar sporda başarılı olmak ya da sınavdan geçebilmek için bu dövmelerden yaptırıyorlardır. Sydney bunların simyacıların ki ile aynı ancak daha kısa süreli dövmeler olduğunu anlar ve bu işin peşine düşer. Bir yandan Jill’i korumak bir yandan da bu işi çözmek zorundadır.

Kitap genel olarak akıcıydı ama dediğim gibi olaylara giriş yapıldığı ve olayların gelişmeye başladığı bir kitaptı.

*Spoiler*

Bu spoilerı sona sakladım çünkü biliyorum ki çoğunuzun araya yazdığım zaman gözü kayıyor spoilerlara. Çok büyük bir spoiler değil ama yine de öğrenmek istemeyenler okumaya devam etmesinler SPOILER VAR!

Jill saldırıya uğradığında ölmüş ve Adrian onu ruhu kullanarak geri getirmişti. Böylece Jill, aynı Rose’a bir zamanlar olduğu gibi gölge tarafından öpülmüştü ve Adrian’la aralarında bir bağ oluşmuştu.

Bu kitapta bize Jill ve Adrian’ın arasında ki bağı az çok anlatmaya ve bizi bu olaya alıştırmaya çalışmışlar.
Örneğin Adrian’ın canı sıkkın olduğunda Jill’in de canının sıkıldığını ya da Adrian akşamdan kalma ya da sarhoş olduğunda bundan Jill’in de etkilendiğini anlatmış yazar.

Seriye başlamak isteyenlerin Vampir Akademisini okumuş olmasına bence gerek var. Çünkü kitapta yazan çoğu bilgi, açıklanmasına rağmen, Vampir Akademisi serisinde geçen olaylar ve o olayları ve serinin karakterlerini anlamak için bir önceki seriyi okumanızı öneririm. :)


You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook