Zehir Ustası-Kitap Yorumu

02:49Celladına âşık olsan, hapisten kaçar mıydın?

Hızlı bir ölüm mü isterdin, yoksa yavaş yavaş öldüren bir zehir mi içerdin?

Yelena idam edilmek üzereyken sıradışı bir teklif alır: Ixianın yeni komutanı Ambroseun çeşnicisi olmayı kabul ederse, hapisten kurtulup en güzel yemekleri yiyecek ve sarayda yaşayacaktır. Ama komutanın en güvendiği adamı Valek, Yelenaya Kelebek Tozu adında bir zehir içirir. Böylece Yelena Valekten her gün panzehir almak zorunda kalır yoksa onu acılı bir son beklemektedir. Kaçsa da, kalsan da ölüm hep arkasındadır.

Yelena her gün zehir konusunda eğitimler alır ve giderek uzmanlaşır; sarayda dostlar bile edinmeye başlamıştır. Fakat bu kez de yetimhanedeki korkunç geçmişi Yelenanın peşini bırakmaz. Çok geçmeden, yeni askeri yönetime isyan edip eski krallığı savunan isyancılar ve görüldüğü yerde vurulması emredilen büyücüler de, Yelenanın düşmanları arasına katılır.

Zehir Ustası, Maria Snyderın sürükleyici, özgün ve ayrıntılarıyla büyüleyen fantastik üçlemesinin ilk kitabı.

Uzun zamandır bu kitaba yorum yazabilmek için bekliyordum. Bu seri Dex’in en sevdiğim serilerinden biri.
Zehir Ustası serinin ilk kitabı.Yelena yetimhanede büyümüştür. Kaldığı yetimhanenin sahibi General Brazell ve oğlu Reyad, Yelena’yı deneyleri için kullanırlar. Yelena en sonunda dayanamaz ve Reyad’ın son saldırısının ardından onu öldürür.
Ixia hükümeti Yelena’nın idamına karar verir. Yelena ölümü beklerken her şey bir anda değişir.
İşte hayatımın aşkı, nefes almamın sebebi (ben aşık olunca böyle iğrenç bir insan oluyorum işte) Valek tam burada hikayeye dahil oluyor.
Yelena’ya, Komutan’ın çeşnicisi olursa yaşayacağını söyler,Valek. Sonuç olarak kabul etse de ölecektir etmese de.
Bu yüzden kabul eder ve Valek’le birlikte saraya gider
Ixia, askeri bölgelerden oluşan bir ülkedir. Her bölgenin kendine ait bir üniforması vardır. Komutan ve Valek, kralı tahttan indirip, büyüyü Ixia sınırlarının dışına çıkardıktan sonra ülke şu anki halini almıştır.
Halk halinden memnundur çünkü herkesin bir işi vardır, kimse aç değildir. Sadece yasalar biraz sıkıdır ancak kurallara uydukları sürece sorun yoktur.
Her neyse dönelim Valek ve benim düğünüme…hmm hayır kitaptan bahsediyorduk :D
Valek, Yelena’ya ‘Kelebek Tozu’ adında bir zehir verir. Panzehiri Valek’te bulunuyordur  ve eğer her sabah o panzehiri almazsa, Yelena ölecektir.
Velak hızlı bir şekilde Yelena’nın eğitimine başlar.
Yelena oldukça zeki bir karakter. Valek ona ne söylerse hemen anlıyor ve çok hızlı öğreniyor. Pratik çözümler üretebiliyor.Hatta bazen bulduğu çözümler hayatını kurtarıyor ve hırslı. Kendini koruması gerektiğini biliyor ve bu yüzden dövüşmeyi öğreniyor. Hırsı sayesinde kısa sürede oldukça büyük bir başarı elde ediyor.
Ancak düşmanları onun hata yapmasını bekliyorlardır. General Brazell, Yelena’nın hayatta olmasından memnun değildir. Bu yüzden onu öldürmek için her türlü fırsatı değerlendiriyordur.
Valek ne yapıyor? Yelena’nın güvenliğini sağlamak için dairesini onunla paylaşıyor. Nasılda düşünceli ya :D ‘Seni kaçmaman için zehirledim şimdi de hayatta kalman için senle dairemi paylaşıyorum’
Tüm bunların üzerine Yelena bir de büyü gücü olduğunu keşfeder. Büyü gücü olduğu öğrenilirse öldürüleceğini biliyordur ve Sitia’ya kaçması gerektiğine karar verir.
Kaçacak kaçmasına ama panzehir olmadan hayatta kalması mümkün değil.
O panzehiri alma planları yaparken Komutan Brazell ve adamı Mogkan’da, Yelena’yı öldürmek ve Ixia’yı ele geçirmek için planlar yapar
Yelena kaçış planlarını bir kenara bırakır ve Ixia’yı kurtarmak için kolları sıvar. Komutan büyünün etkisinde ve kontrol artık General ve Mogkan’ın elindedir.
Valek ve Yelena’nın Ixia’yı nasıl kurtardığını size söylemek istemiyorum ama kitabı okuyarak öğrenebilirsiniz ve mutlaka okumalısınız :D
Valek!!!!! Günlerce bu ismi sayıkladım.

*Spoiler*“Yelena, beni çileden çıkardığın oldu. Başıma dert açtın ve seni tanıdığımdan bu yana iki kez canını almayı düşündüm”
Valek’in kulağımın dibinde hissettiğim sıcak nefesi içimi ürpertiyordu.
“Fakat derimin altına girdin ve kanıma karışıp kalbimi ele geçirdin”Hislerimi fark eden Valek “Daha önce bir idam emri bizi ayıramamıştı. Bunun üstesinden gelmemiz mümkün. Birlikte olacağız” dedi
“Bu bir emir mi?”
“Bir yemin”

You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook