Tatlı Tuzak-Kitap Yorumu

07:06

,

Şiddetli yağmur yüzünden kabaran dere, Sedgwicklerin evini kasabaya bağlayan köprüyü seline kattığında, kimse olacakları tahmin bile edemezdi.

Grandoor Dükü Connor Tracey prensipli bir adamdı. Çapkın olabilirdi ama evli ve tecrübeli kadınları yatağa atmak sayılmazsa, kimse bir ahlaksız olduğunu iddia edemezdi... Fakat günah kadar çekici, melek kadar güzel taşra gülü Claire'in odasına, gecenin bir yarısı onu rezil etmek pahasına girmeye karar verdiğinde tüm prensiplerinin ve erdemlerinin birkaç kadeh brendi ile yok olup gidecek kadar zayıf olduğunu görecekti. 

Ancak bu kendisiyle yaptığı bir iç hesaptı... Asıl hesap ise o meleğin değil de, erkek kılıklı arkadaşının yatağında uyandığında vereceği idi... Evet, kesinlikle Tanrının oyununa gelmişti...

Elisha Clewland erdemleri olan bir kızdı. Işıltılar saçan bir güzelliği ya da kasabanın erkeklerini baştan çıkartan bir cazibesi yoksa da dürüst ve gururluydu. Fakat yolculuğu dönüşünde kasabalarında mecburen konaklayan soyluya ilk görüşte âşık olunca hiçbir zaman yapmayacağı bir şey yaptı... Nişanlı arkadaşının odasına girmeye niyetlenirken odaları karıştıran adamı, sadece kendisinin bildiği bir gerçekle aydınlatmak yerine, yalan söylemeyi tercih etti. 

Bunun için cehennemde yanması gerekir miydi?


Tatlı Tuzak benim Rita Hunter hayranlığımın başlamasından hemen sonra alıp okuduğum bir kitap.
Bunu yaptığıma pişman mıyım? Hayır. Historical Romance hep sevmişimdir ama bu kitaptan sonra ayrı bir seviyorum.Elisha, küçük bir kasabada yaşayan, genç bir kızdır.
Her şey annesinin bitlendiği için saçlarını kısacık kestiği o gün başlar. Elisha dertleşmek için en yakın arkadaşı Claire’ın yanına giderken bir araba tarafından ezilmekten kıl payı kurtulur ve bu da yetmezmiş gibi üstü başı sırılsıklam olur.
Arkadaşının annesinin işlettiği hana gider ve arkadaşını bulup ona her şeyi anlatır.
O sırada Claire’ın annesi gelir ve Grandoor Dükü Connor Tracey’nin geldiğini haber verir.
İsmini duyunca bile içim bir tuhaf oluyor :D
Grandoor Dükü, Elisha’yı az daha ezecek olan arabanın sahibidir. Elisha en başta ona sinir olur ama Dükte tarif edemediği bir şeyler vardır.

Elisha’nın arkadaşı Claire, Dük geldiği andan itibaren tuhaflaşmaya başlar. Meğersem kızımız bu Düke kur yapmaya çalışmış ama başarılı olamamış. Bir de üstüne Dük bununla alay etmiş. Eh, sen sevgilin varken başkasına kur yapmaya çalışırsan böyle olur.
Elisha o gece Grandoor Dükü’ne hizmet etmeleri için Claire ve annesine yardım eder ve o gece Elisha, Connor Tracey’e aşık olur.
Ancak şöyle bir sorun var ki Connor ukala,küstah herifin tekidir. Ayyy tam sevdiğim gibi. :D

Claire’ın sevgilisi Peter’ın ailesi oldukça varlıklıdır.
Grandoor Dükü’nü onlarla kalması için davet ederler. Dük’te büyük bir zevkle kabul eder.

Peter’in ailesi, Claire’i onlarla tanışmak için evlerine çağırmışlardır. Claire,Elisha’yı da onlarla gelmek için ikna eder.
Grandoor Dük’ü de oradadır.
Bu Dük olacak adam Claire’i hatırlıyor tabi. Sevgilisi var mı yok mu umursamadan başlıyor bu kız hakkında aklında kötü kötü planlar yapmaya.
Gece oturuyor içiyor içiyor sarhoş oluyor sonra gidiyor Claire’ın odasına.
Daha doğrusu o oranın Claire’in odası olduğunu sanıyor. Orası aslında Elisha’nın odası.
Connor o gece Elisha’yı hiç de masumane olmayan bir şekilde öpüyor ve ardından da sızıyor. Sabah kalktığında hatırladığı tek şey Elisha’nın güzel sesi.
Connor onunla birlikte olduğunu sanıyor. Elisha’da yazık çok aşık. Claire’da buna gaz verince bozmuyor Connor’ı.
Oh iyi oldu diyorum burada. O da sevgilisi olan kızın namusuna göz koymasaydı.

Bizim bu Dük’ün zamanında Carla adında bir sevgili varmış. Şarkıcıymış ama bence baya o yolun yolcusuymuş. Bu Connor’ın üvey annesi kızın ne mal olduğunu anlayınca kızı postalıyor ama tabi hatun durur mu? Yalan yanlış anlatıyor Connor’a her şeyi sonra da gidiyor.
Connor bu yüzden hep nefret ediyor kadından.
İşte ne oluyorsa buradan sonra oluyor. Connor, Elisha gibi çirkin, küçük bir köylü kızıyla evlenip onu eve götürürse Catharine’in çıldıracağını düşünüyor.
Yanlış anlamayın. Elisha çirkin bir kız değil. Sadece saçları kısa.
Connor Elisha’yla evleniyor ve onu Grandoor’a götürüyor.


Connor, Elisha’ya karşı tarif edemediği ve kesinlikle karşı koyamadığı bir arzu besliyor.
En sonunda arzularına yenik düşüyor ve Elisha’yla birlikte oluyor.
Ben burada çok güldüm. Hayır kızım kaç yaşına gelmişsin ‘benimle birlikte oldun’ diye yalan söyleyip evleniyorsun adamla o bakire halinle tamam ama sen bilmiyor musun bu adam senle tekrar birlikte olursa başın belaya girer.
Aynen de dediğim gibi oluyor.
Sonuç olarak Connor Elisha’nın, Elisha’da Connor planını öğreniyor. Connor Elisha’dan nefret ettiğini söyleyip duruyor.
Elisha’da bazen söylüyor bunu ama Connor’a aşık olduğunu söyledi bir kere artık yemezler.
Neyse bu Connor’ın Elisha’yı sevmez dediği Catharine ikinci bir ana oluyor kızımıza. Bağrına basıyor onu. Connor’ı seveni bende severim diyor. Ona güzel kıyafetler alıyor. Eğitiyor. Saçlarına bakım yaptırıyor. Gittikçe daha da güzel oluyor Elisha ve Connor her geçen gün ona daha büyük bir arzu besliyor.
Arzularını kontrol edebiliyor mu? Hayır.

Ve Carla dönüyor.
Her kitapta bir Carla olmak zorunda zaten. Saçını başını yolasım geldi o kadının ama dedim dur. Sakin ol. Connor ağzının payını verir diye.
Vermedi öküz.
Sonradan çok pişman oldu ama her şey için çok geçti. Connor Elisha’ya aşık olduğunu anladı ama öyle büyük bir hataydı ki yaptığı Elisha onunla daha fazla kalamazdı. Bu yüzden bastı gitti.
Oturdu düşündü Connor bu kıza nasıl affettirebilirim kendimi diye. Ya nasıl güzel aşık olmuştu bir görseniz. Ben de aşık oldum ona orada :D Yani Connor’a :D

Kitabın dilini çok beğendiğimi söylemek istiyorum. O 1819 havasını yansıyordu. Konuşmalar, karakterler, karakterlerin davranışları. Bir historical romance hangi özellikleri taşımalıysa bu kitap da o özellikleri taşıyordu.
Kitabı okuyacakları için baştan bir uyarı da bulunmam gerek. Kitap yer yer cinsel içerikli sahneler içeriyor. Ben rahatsızlık duymadım hiçbir zaman böyle şeylerden ama bazıları okumayı sevmiyor. Eğer sizde sevmiyorsanız baştan söyleyeyim. Onun dışında Rita Hunter gerçekten harika bir kitap yazmış.


Rita Hunter aslında yazarın mahlası. Yazarımız aslında Türk ama kitabın karakterleri vs. yabancı olduğu için yabancı isim kullanıyor ve bir internet yazarı olarak başlamış bu işe.
Bu yüzden yazar benim idolüm diyebiliriz.
Ben de internet hikayelerimden birini kitap yapmak istediğim için bu konuda ki önerilerini almak üzere kendisine bir mesaj atmıştım ve bana çok içten bir şekilde yardımcı oldu.
Yukarıda ki resimde gördüğünüz kitap ‘Kalbimi Çaldın’ yazarın ilk kitabı.
Ben bu kitabı okumayı çok istiyorum ama maalesef hiçbir yerde bulamadım.
Bulanlar görenler bana haber verirse çok sevinirim :)
You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook