Muhteşem Karanlık-Kitap Yorumu

11:43


Ethan Wayne, küçük bir Güney kasabası olan ve hiçbir şeyin asla değişmediği Gatlini yuvası olarak görmüştür hep. Derken, kasabaya yeni gelen gizemli Lena Duchannes ile tanışır ve Lena, merak uyandıran gizli bir dünyayı onun önüne serer. Yosun kaplı meşe ağaçlarının ve çatlamış kaldırımlarının altında, antik gizemlerin olduğu bir Gatlin. Güçlü doğaüstü yetenekleri olan Lenanın ailesinin nesillerdir bir laneti taşıdığı Gatlin. Büyülü, hayatın akışını değiştiren olayların yaşandığı bir Gatlin.

Bazen de hayatların son bulduğu.

Ethan ve Lena, Gatlinin karşılarına çıkaracağı her şeyle birlikte yüzleşebileceklerini düşünürler. Fakat Lena, acı dolu bir kaybın ardından Ethandan uzaklaşmaya ve sırlar saklamaya başlar. Bu, ilişkileri için büyük bir sınavdır. Ethanın gözleri, bir kere Gatlinin karanlık tarafına şahit olmuştur ve bunun geri dönüşü yoktur. Yalnızca kendisinin tanık olduğu görüntüler, Ethanı kasabanın karmaşık tarihinin daha da derinliklerine çeker. Kendini ansızın hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, sonsuzluğa doğru uzanan tehlikeli yeraltı tünellerinin ortasında bulur.


Macon öldü.
Lena, Ethan’ı kurtardı ama daysını kaybetti.
Ay hala belirlemek için onu bekliyor.
Lena Karanlık mı olacak? Aydınlık mı?

Yine bol maceralı bir kitap sunmuş bize yazarlarımış.
Macon birinci kitabın sonunda ölmüştü bildiğiniz üzere.
Tüm kasaba Macon Rawenwood’un cenazesine katılıyor. Çünkü onların ahlak kuralları böyle diyor.
Birinci kitapta demediklerini bırakmamışlardı adama şimdi arkasından ağlıyorlar.
İyi bilirdik de demiştir kesin bunlar.
Lena nasıl üzgün, nasıl üzgün. Kendini suçluyor haliyle. O böyle olacağını bilemezdi ki. Sadece Ethan’ı kurtarmak istemişti.
Ethan onu öyle üzgün görmeye dayanamıyor. Onu mutlu etmek için her şeyi yapıyor.
Ethan cenazede birini görüyor. Daha önce görmediği birini. En başta karabasan sanıyor onu ama gözleri siyah değil yeşil.

Lena deliydi, iyice deliriyor. Ben bu kızı hiç anlamıyorum arkadaş. Çocuk sana yaranmak için her şeyi yapıyor. Bir kıymetini bil artık.
Yapmaması gereken ve daha önce yapamadığı şeyleri yapmaya başlıyor Lena. Bir tuhaflaşıyor, saçmalıyor.
Ethan tekrar Lena’nın belirlenmesiyle ilgili şarkılar duymaya başlamıştır ancak Lena bunu umursamaz. Macon öldüğünden beri hiçbir şeyi umursamıyordur. Karanlık ve aydınlığın arasında sıkışmıştır. Belirlenme günü geldiğinde ise karanlık olacağına inanıyordur.
Ethan’dan kaçar yine. Zaten işi gücü yok kaçıyor sürekli. Ergen.17 yaşına girecek hala ergen hala ergen. Anasına çekmiş bu kız. O da sorunluydu.

Ethan, Macon’ın günlüklerini buluyor ve aynen madalyonda olduğu gibi, günlüklere dokununca kendini geçmişte buluyor.
Macon’ın geçmişinde.
Macon’ın babası Abraham, Rawenwood’u kurtarabilmek için bir büyü yapıyor ve ilk kan karabasanı oluyor. Bunlar ailecek sorunlu. Bir savaş çıkmış, bütün aileyi lanetlemişler.

Ridley dönüyor. O dönünce Link zavallı nasıl kötü oluyor. İyice kaptırmış kendini ona. İçinde iyi biri olduğuna inanıyor.
Ridley yalnız dönmüyor. Yanında, Ethan’ın mezarlıkta gördüğü çocuk var. John.
Lena, Ridley ve John’la takılmaya başlıyor ve en sonunda da onlarla kaçıyor.
Benim Ridley gibi kuzenim olsa aileyle bağlantımı keserim. Karanlık olmadan önce de böyleymiş bu kız bence. Uyuz!
Kütüphane görevlisi Marian’ın yeni bir asistanı oluyor. Livy. Herkes en başta onun sıradan bir kütüphane asistanı olduğunu sansa da değil. O Marian gibi büyücülerin kütüphanesini de korumak için eğitim alıyor.
O kız da az fena değil ha. Ethan’la bir yakınlaşmalar filan. Zaten onu da anlamadım ben. Derdi eğitim mi Ethan mı?
Herkesin kafası karışık bu kitapta.
Ethan, Lena’yı bulmaya niyetli. Peşinden tünellere iniyor ama orası çok tehlikeli. İlk denemede başarısız oluyor.
Sonra kendiyle ilgili önemli bir gerçeği öğreniyor ve bu onun tekrar denemesi için yeterli oluyor.
Ethan, Livy ve Link iniyorlar tünellere.
Ethan’ın eline annesine ait bir eşya geçer. Onlara tünellerde yol bulmasına yardımcı olacak bir eşya. O anası da az değilmiş hani. Neler öğrendik neler bu kitapta onun hakkında.
SPOİLER VERİYORUM. Zamanında Macon’a aşıkmış. Çok sevmişler ama Macon kan karabasanına dönüşeceği için onu bırakmış. Yıllarca olduğu şeyle mücadele etmiş.
Sürpriz yardımlar alıyor Ethan hiç beklemediği kişilerden ve hiç beklemediği kişiler tarafından Lena’ya giden yolda başına türlü belalar açılıyor.
Ancak pes etmiyor Ethan ve Lena’yı kurtarıyor. KAHRAMANIM :D
Lena kendini belirliyor. Kendini belirlemesinde Ethan yardım ediyor ona. Kendi seçimini kendi veriyor Lena ancak sonuç hiç de onların beklediği gibi olmuyor.


Link… ah o Link ne çekti bu ölümsüzlerden. Önce Ridley sonra John. Yeter artık bırakın şu çocuğu bir rahatç
Ridley’de beni çok büyük hayal kırıklığına uğratıyor açıkçası. Adam olmaz o kız ya. Bence gitsin. Gelmesin bir daha geri. Ne Sarafine’e yar olur ondan ne de Lena’ya

Kitapla ilgili hoşuma gitmeyen bir şeyden bahsetmek istiyorum. Herkes her yerden çıktı. Amma, hemşireler, Ethan’ın annesi, Lena’nın kuzenleri… ardı arkası kesilmiyor sanki topluca anlaşıp inmişler  tünellere.
Bir ara ben de ortaya çıkacaktım.
‘Hayır Lena benim’ diye bağırsam nasıl olurdu acaba? :D

Şimdi ki amacım Muhteşem Kaos. Henüz okuyamadım ama kitabı aldım. Çok heyecanlı.
Bakalım Ethan ve Lena bu sefer ne tür zorluklarla karşılaşacaklar?
You Might Also Like

0 yorum

Like us on Facebook